Školení
Z aktuální nabídky našich seminářů pořádaných prezenčně i online si určitě vyberete. Tak neváhejte, těšíme se na Vás.
Workshop o odpadech aneb odpadářské minimum pro rok 2025 - seminář pro všechny, kteří v oblasti nakládání s odpady začínají
Seminář je zaměřený na nakládání s odpady v praxi a je určený Vám všem, kteří jste v této oblasti nováčky. Prezentovány budou základní a nejdůležitější povinnosti a novinky vyplývající z odpadové legislativy aplikované do praxe. Seznámíme Vás se způsobem a rozsahem vedení povinných provozních záznamů, hlášení a evidencí. Po absolvování semináře se budete umět orientovat v legislativních povinnostech odpadového hospodářství.
Novela zákona o vodách zavádí tři zásadní změny, které se dotknou oblasti podnikové ekologie. V první řadě je to zavedení nového registru výpustí. Dále pak u výpustí, do kterých se vypouští i zvláště nebezpečné závadné látky, bude muset být instalováno kontinuální měření na odtoku vod. A do třetice je změna zákona zaměřena na havárie, jejich zvládání a řízení. Zákon o vodách neřeší pouze nakládání s vodami, ale stanovuje povinnosti pro nakládání se závadnými látkami včetně povinnosti zpracování havarijního plánu podle vyhl. č. 450/2005 Sb.
Co to znamená mít zpracovaný havarijní plán, kdo jej a za jakých podmínek schvaluje, co s ním musíme dále dělat? To vše se dozvíte na tomto semináři.
Zásadní změny povinností provozovatelů zdrojů znečišťování ovzduší v roce 2025 - novela zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší a vyhlášky č. 415/2012 Sb.
Program semináře byl sestaven tak, aby přístupnou a přehlednou formou umožnil orientaci v legislativě ochrany ovzduší po novele dvou nejdůležitějších předpisů v ochraně ovzduší, tj. zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší a vyhlášky č. 415/2012 Sb.
Je zaměřen na všechny povinnosti provozovatelů zdrojů znečišťování po novelách a na termíny jejich plnění.
Jak je u školení Ing. Zbyňka Krayzela a Ing. Pavla Machálka zvykem, bude dostatečný prostor pro diskuzi.
iKURZ: Práce s modulem PIO/ ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
Na tomto online seminář vám vysvětlíme tvorbu PIO (písemných informací o odpadu) a ZPO (základního popisu odpadu). Dozvíte se, jaké jsou povinnosti dokladování odpadů u původce i u zařízení přijímajícího odpady. Provedeme Vás programem ENVITA a modulem ZPO/PIO z pohledu legislativních souvislostí.
Povinnosti v podnikové ekologii v praxi - včetně nových evidenčních povinností v odpadovém hospodářství pro rok 2025
Víte, kterých oblastí se dotkly zásadní změny zákonů?
Víte, co nás a v jaké oblasti čeká v roce 2025?
Že například s koncem roku 2024 přestaly platit přechodná ustanovení a nová průběžná evidence odpadů se bude vést plně v souladu s novými vyhláškami, což představuje změnu nejen v rozsahu a podobě evidovaných údajů, ale mnohdy i v nastavení procesů, komunikace se subjekty, kterým předáváte nebo od kterých přebíráte odpady?
iKURZ: Soustřeďování komunálního odpadu a jeho tříděných složek v souvislostech legislativních povinností platných od 1. 1. 2025
Tento online seminář pořádáme pro fyzické a právnické osoby, které nakládají s komunálním odpadem. Zákon č. 541/2020 Sb. o odpadech a jeho prováděcí předpisy stanovují specifické povinnosti původcům, kterým takový odpad vzniká a umožňují delegovat povinnost nakládání s komunálním odpadem a jeho tříděnými složkami na obec nebo jiný podnikatelský subjekt.
Na příkladech z praxe vám ukážeme jak nastavit systém nakládání s komunálním odpadem a jeho tříděnými složkami ve vaší firmě.
iKURZ: Práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
Tento online seminář je určen všem uživatelům IS ENVITA, kteří chtějí porozumět tvorbě ohlašovacích listů přepravy nebezpečných odpadů a vybraných ostatních odpadů a jejich ohlášení do SEPNO, a naučit se optimalizovat procesy jeho tvorby pro usnadnění práce.
iKURZ: ekolog a BOZP a jejich součinnost při plnění požadavků legislativy ochrany životního prostředí v roce 2025
Tento online seminář Vás provede souvislostmi jednotlivých složkových zákonů ochrany životního prostředí ve vazbě na činnosti podnikového ekologa, poradce BOZP, preventisty PO, správy budov, nebo manažera ISO. Bonusové téma: problematika dovozu chemických látek a směsí – na co se zaměřit a co kontrolovat.
iKURZ: Modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
Tento online seminář je zaměřen na tvorbu identifikačních listů nebezpečných odpadů včetně štítků v modulu ILNO informačního systému ENVITA. Dozvíte se mimo jiné, jak má být každá nádoba pro shromažďování odpadů kategorie N označena, na co se musíte zaměřit při tvorbě identifikačního listu nebezpečného odpadu a co nejčastěji kontrolují úřady. Představíme Vám jednotlivé funkce modulu a upozorníme na všechny jeho výhody a také všechny možnosti pro efektivní práci s ním.
iKURZ: Povinnosti při nakládání s chemickými látkami a směsmi (CHLaS)
Chemické látky a směsi jsou nedílnou součástí provozu každé firmy. Od jednoduchých úklidových prostředků, přes dílenské a servisní materiály až po provozní a výrobní chemii.
Proč musí být pracovníci nakládající s nimi proškoleni?
Kdo je k jejich proškolení oprávněn?
Co je povinným obsahem takového školení?
A také jak bezpečně manipulovat a nakládat s chemickými látkami a směsmi na pracovišti i mimo něj.
Na tomto online školení se dozvíte také, jak vést jejich evidenci, jak je skladovat, koho a v jakém rozsahu školit, který orgán provádí kontroly a jak se na ni připravit.
iKURZ: Obalová legislativa a její aplikace do praxe výrobního podniku
Toto online školení pořádáme pro pracovníky odpovědné za environmentální řízení, logistiku, výrobu či administrativu, kteří chtějí zefektivnit procesy spojené s obaly a zajistit soulad s legislativními požadavky.
Školení se také můžete zúčastnit pro ujištění, zda na Vaši činnost dopadá zákon o obalech – jedná se např. i o obchodní společnosti.
Účastí na něm získáte komplexní přehled o povinnostech vyplývajících ze zákona č. 477/2001 Sb., o obalech ve znění prováděcí vyhlášky č. 30/2021 Sb. z pohledu „plniče“, tedy výrobce a dovozce.
Zaměříme se na klíčové oblasti a vysvětlíme povinnosti při uvádění obalů na trh a do oběhu, jak splnit např. využití odpadů z obalů a zda je možné být evidován v systému MŽP nebo zda je nezbytné přejít pod AOS EKO-KOM.
Vysvětlíme si toky obalů, probereme obaly, a to i ty, na které se často zapomíná, se kterými se ve firmách setkáváme, i praktické rady jak správně obaly evidovat a jak také zvládnout prokázání správné evidence. Upozorníme na existenci platných evropských nařízení i na problematiku vývozu a dovozu zboží.
Budeme se zabývat problematikou nakládání s obaly v širších souvislostech. Čerpáme z praxe, kterou jsme získali ve výrobních i obchodních firmách, kde zajišťujeme služby externích poradců v oblastech životního prostředí a s nimi se rádi podělíme.
Školení není zaměřeno na oblast jednorázových plastových obalů uvedených v části B přílohy č. 4 (obalové prostředky a jejich littering).
Poradenství v ekologii
